Styrelse och sektioner

SLA:s styrelse
Foto: Sören Andersson

Under SLA:s förbundsstämma och sektionsstämmor den 25 april 2018 valdes följande ledamöter till SLA:s styrelse samt sektioner:

 

Styrelsen

Mats Sandgren, (Ordförande), SCA Skog AB
Annika Bergman (Vice Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Kenneth Lundin, K. Lundin Invest AB
Pelle Sättare, Svenska Golfförbundet
Karin Nordén, Lunds Djursjukhus
Roger Carlsson, Roger och Sörens Skogsentreprenad
Göran Brynell, Bryla Jordbruks AB
Erik Alexandersson, Anicura AB

Skogssektionen

Mats Sandgren, (Ordförande), SCA Skog AB
Roger Carlsson, (Vice Ordförande), Roger och Sörens Skogsentreprenad AB
Per Fenger-Krogh,
Stora Enso Skog AB
Lars Gabrielsson,
Sydved AB
Bernt Hermansson
, N.H. Skogsentreprenad AB
Mats Johansson, Södra Skogsägarna 
Sture Karlsson, Skogsägarna Mellanskog
Jonas Lantz, J. Lantz Skogsvård AB
Håkan Nilsson, Skogsentreprenadsaktiebolaget Bröderna Nilsson
Mats Nilsson, Holmen AB
Birger Risberg, VMF Nord Ek. För. 
Inger Thorén Emilsson, Sveaskog Förvaltnings AB

Lantbrukssektionen

Annika Bergman, (Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Göran Brynell, (Vice Ordförande), Bryla Jordbruks AB
Teri-Lee Eriksson, Svegro AB
Åsa Karlsson, Boarps Gård AB
Thomas Nilsson, Nilssons Maskinstation i Gessie AB
Wiwi-Ann Persson, Blenta AB
Karolina Sahlström, Suntetorp Säteri AB
Stefan Svensson, Norrbys och Rosendals Gårdar AB
Jaan Tiits, Tiits Trädgård AB

Trädgårdsanläggningssektionen

Kenneth Lundin, (Ordförande), Nicator
Helena Henriksson,
(Vice ordförande), Svensk Markservice AB
Rolf Ahrling, 
Ahrling & Östinge Trädgårdsanläggningar AB
Lars-Bertil Andersson, LB Anderssons Trädgård AB
Christian Fischer, Billdals Trädgårdsanläggning AB
David Målar, Tylömarks Trädgårdsanläggningar AB
Egon Spade, AB Spades Trädgårdsanläggningar

Golfsektionen

Pelle Sättare, (Ordförande), Svenska Golfförbundet
Anna Johansson, (Vice ordförande), Gräppås Golfklubb
Christina Arinbjarnarson, Söderslätts Golfklubb i Västra Grevie
Inger Bruce, Kungliga Drottningholms Golfklubb
Christian Jakobsson, Halmstad Golfklubb

Svensk Djursjukvård

Karin Nordén, (Ordförande), Lunds Djursjukhus AB
Erik Alexandersson, (Vice ordförande), Anicura AB
Marie Jury, Upplands Väsby Djursjukhus AB
Karin Ronander, Anicura Stockholms Regiondjursjukhus AB
Mia Runnérus, Evidensia Smådjur AB
Johan Wiklund, Evidensia Djursjukvård AB
Flemming Winberg, Evidensia Hästsjukhuset Stav